Warstwa Abstrakcji - stanowi izolację pomiędzy kodem programisty a zewnętrznymi modułami, pozwala odseparować system od jego zależności przez co czyni go podatnym na zmiany i aktualizacje. Przywiązując system do innej usługi czynimy go słabym.

Programisto, nie zrób sobie krzywdy Scrumem post

Autor: Łukasz Lubosz

“Odkrywamy nowe metody programowania dzięki praktyce w programowaniu
i wspieraniu w nim innych.
W wyniku naszej pracy, zaczęliśmy bardziej cenić:
ludzi i interakcje od procesów i narzędzi,
działające oprogramowanie od szczegółowej dokumentacji,
współpracę z klientem od negocjacji umów,
reagowanie na zmiany od realizacji założonego planu.
Oznacza to, że elementy wypisane po prawej są wartościowe,
ale większą wartość mają dla nas te, które wypisano po lewej.”

To jest polska wersja odezwy wielu niezwykle uhonorowanych osób z branży IT, nazywa się manifestem agile. Zastanówmy się, co łączy Kenta Becka, Martina Fowlera, Roberta C. Martina i wielu innych, podpisanych pod manifestem?

Są to osoby bardzo doświadczone, świadome swojego zawodu i prawdopodobnie pasjonaci. Tacy ludzie są odpowiedzialni. Jeżeli się do czegoś zobowiążą, zostanie to wykonane, gdyż potrafią świetnie analizować ryzyko i odrzucą każdą propozycję, w której nie czują się kompetentni. Tacy ludzie są wśród nas programistów, ale niestety jest ich mniejszość. Manifest Agile został napisany dla takich właśnie osób, świadomych i odpowiedzialnych.

Nim powstał manifest agile, w 1995 roku metodyka Scrum została przystosowana do użycia w branży IT i to właśnie ona jest najczęściej kojarzona z manifestem agile. Nie sposób mi polemizować z armią osób utożsamiających Scrum z Agile (borze broń, aby nie odwrotnie), lecz Scrum dostarcza właśnie sformalizowane procesy i narzędzia oraz sztywne zasady wytwarzania, a jeżeli przeczytamy czwartą linię manifestu…

Dlaczego waterfall zwykle zawodzi?

Waterfall, czyli model kaskadowy wydaje się być procesem idealnym, kolejne stopnie wytwarzania następują po sobie i przełączają się dopiero kiedy praca w stopniu poprzedzającym jest finalnie zakończona. Ale co w momencie, kiedy produkcja zauważy sprzeczność w dokumentacji odziedziczonej z planowania? Jesteśmy ludźmi, ludzie mogą się mylić. Jeden taki przypadek to nie problem, ale życie pokazuje, że w IT to się nie sprawdza, gdyż dochodzi do mieszania się warstw i jakiekolwiek oszacowania stają się bezużyteczne. Niektóre topowe firmy IT w naszym kraju w ryzyku umieszczają kary umowne, bo wiedzą że nie dadzą rady dotrzymać nierealnych terminów ustalonych w przetargach. Zatem Waterfall w IT to duże oszustwo, które bierze na siebie wykonawca.

A czy Scrum to małe oszustwo?

W metodyce Scrum procesy są zgoła inne. Aplikacja podzielona jest na krótkie procesy wytwarzania zwane sprintami, które umożliwiają natychmiastowe reakcje na zmiany. Z powodu rozbicia procesu produkcyjnego z warstw na iteracje, cały zespół może w jednym czasie planować, projektować, wykonywać i testować. Brzmi rewelacyjne i w teorii takie jest. Ale gdzie szukać potencjalnych problemów? Tam gdzie w Waterfall - są to ludzie.

Mam scrum, zatrudniam najlepszych, więc oni wiedzą co robią.

Nie zatrudniasz, gdybyś zatrudniał pana Fowlera to nigdy by się nie zgodził być elementem jakiegoś sztywnego procesu. Ten człowiek doskonale wie jak osiągnąć założony cel i nie potrzebuje do tego metodyki. Niestety scrum wrzuca wszystkich do jednego wora, stara się praktycznie zrobić to, co robią korporacje: wyciągnąć z ludzi wspólny mianownik. Jesteś członkiem zespołu, team spotyka się o 9:00 nawet kiedy kompletnie nie ma o czym porozmawiać, a tylko spowiada się, że coś ktoś robił dnia poprzedniego i zamierza nawet popracować dzisiaj. Jak w takiej maszynce ma się czuć naprawdę zmotywowany i odpowiedzialny programista? Tak, zgadzam się, komunikacja jest absolutnie konieczna. Programista, którego właśnie kopnęliśmy w głowę codzienną spowiedzią, sam by się we właściwym czasie skontaktował z kimś, kto pomógłby mu kontynuować pracę.

Więc po co jest scrum?

Scrum jest po to, aby rozluźnić zarządzanie programistami średniej klasy. Dobrymi rzemieślnikami, których jednak trzeba pilnować i nie jest to nic złego. Nie każdy potrafi utrzymać w głowie proces, który projektuje i implementuje w aplikacji, nie każdy jest codziennie zmotywowany do pracy i w końcu nie każdy potrafi zarządzać sobą w sposób dostateczny, aby wziąć za siebie odpowiedzialność.

Mam scrum, zatrudniam średnich programistów, ale mi nie wychodzi jak powinno. Dlaczego?

Jest wiele powodów. Oto według mnie najważniejsze:

Problem niderlandzki.

Z góry przepraszam wszystkich pracujących w holenderskich firmach. Poniższy problem nazywam niderlandzkim z powodu tego, że pierwszy raz spotkałem się z nim kilka lat temu, kiedy nasza firma współpracowała z klientem z Rotterdamu. Część teamu była po stronie klienta, część u nas w Polsce. Scrummasterzy rzecz jasna od klienta, całe zarządzanie również. Problem niderlandzki to absolutnie sztywne trzymanie się reguł scruma. Byłem świadkiem, jak ludziom przerywano pracę, aby się spotkać na Skype i omówić jakąś technologię albo “spontanicznie” spotkać się w wirtualnej “kuchni”, aby sobie pogadać. Nie muszę mówić, że programistów szlag trafiał, liczba “spotkań” była absurdalna, a na moją sugestię aby ograniczyć ilość spotkań zrobiono serię spotkań aby o tym pogadać. Serio.

Problem polski.

Problem polski polega na komunikacji. Otóż polskie (i nie tylko, ale 90% mojego czasu zawodowego spędziłem w Polsce) softwarehouse’y bardzo lubią klientów zza granicy (vide akapit wyżej). Jest to bardzo intratne, bowiem firmy zachodnie lubią płacić (dużo) i nie mają syndromu Polaka “ktoś chce mnie oszukać”. Problem polski powstaje, gdy firma chce robić Scrum i zapomina, że połowa teamu siedzi 3000km dalej. Istotą scruma jest komunikacja, trąbią o tym nawet w najgorszych opracowaniach na ten temat. Nie można robić Scrum na odległość, to jest wtedy po prostu jakaś dziwna praca na odległość, nie Scrum. Team ma współpracować. Dlatego team wsadza się do jednego pomieszczenia, ustawia tak, aby widzieli wspólną tablicę kanbanową, mogli spojrzeć sobie w monitor i podyskutować 20 sekund. Właśnie przez takie mikroprocesy Scrum ma prawo działać, integruje zespół. Mała komunikacja na odległość nie działa. Po prostu. Jest prośba o zebranie teamu za, dajmy na to, 15 minut. Wszyscy przerywają pracę i idą do cichego miejsca (viva openspace!) gdzie będą oczekiwać na połączenie. Ktoś się nie połączył, kogoś wywaliło, a z racji tego, że złomiarze rano wyrwali światłowód, wisimy na HSDPA i co chwilę połączenie przerywa, bo strona klienta postanowiła nadawać stream w full hd. Przygotowania: 25 minut, rzeczowa dyskusja: 5 minut. Rzeczowa, o ile ktoś cokolwiek zrozumiał.

Problem personalny.

Ludzie często nie rozumieją scruma albo nie chcą rozumieć. Zarząd często nie rozumie idei stanowiska scrum mastera i przekwalifikowują swoich dotychczasowych project managerów na scrum masterów. To absolutny i absurdalny błąd. Wartościowych PMów jest może 10% (obserwacja własna, proszę nie pytać o źródło), niestety zwykle są to ludzie forwardujący e-maile i nie rozumiejący do końca potrzeb obu stron. Jak taka osoba może wziąć odpowiedzialność za pomoc teamowi? Cech ludzkich nie da się łatwo zmienić, taki PM będzie na stanowisku scrum mastera działał jak PM, bo nie jest dostatecznym psychologiem aby pracować w samozarządzającym się zespole i nieść mu oparcie. Przeciwnie - będzie walczył o swoją pozycję wśród znacznie cenniejszych ludzi. Oni będą starali się go unikać, on zacznie “kazać”, a że dyrektor pionu wytwarzania oprogramowania go lubi (w końcu awansował go na scrum mastera!) no to wracamy do roli “kierowniczka”. Osobnym tematem jest przydzielenie roli scrummastera jednemu z członków teamu, który, rzecz jasna, musi także wykonywać swoje obowiązki produkcyjne. Jest w Gliwicach firma, która ustanawiała dwuosobowe zespoły deweloperskie, gdzie jeden z pary był scrummasterem. Inna sprawa to ludzie kompletnie niezmotywowani, przyczyn może być dużo, od braku interesujących wyzwań, przez absurdy zarządzania, aż do samych podstaw pracy w danej firmie (zła atmosfera, brak poczucia bezpieczeństwa).

Problem z klientem.

W Scrum niezwykle istotna jest bezpośrednia współpraca z klientem, nie każdy z nich ma na to czas i często deleguje osobę odpowiedzialną za kontakt. Taki człowiek często staje się product ownerem. Nie ma w tym nic złego, o ile taka osoba jest rzeczywiście zaangażowana. Często okazuje się, że stanowi ona formę “zaślepki” na potrzeby procesu komunikacji z klientem, nie ma o niczym pojęcia, nie jest w stanie uzyskać potrzebnych zespołowi informacji, a nawet nie może podejmować żadnych decyzji. Często też klienci nie rozumieją scruma i starają się traktować go jako jakąś koleją fanaberię “tych gości z IT”, co prowadzi do katastrofalnych rezultatów, kiedy finalnie aplikacja robi coś innego niż powinna, a nie zostało to zauważone, gdyż “to demo to jakieś dziwne, pokazują coś i gadają”.

Reasumując Scrumem sobie można zrobić krzywdę. Często na prezentacjach porównuję potencjał Scruma do energii atomowej. Jeżeli ją kontrolujemy, możemy osiągnąć pewne benefity, jeżeli nie, idziemy ku katastrofie. Scrum nie jest Agile. Wiem, że powyższym krótkim zdaniem skazuję się na falę hejtu od osób zadowolonych, ale Agile nie oznacza metodyk. Agile to myślenie. A tego w dzisiejszych czasach jest coraz mniej.

Masz pytanie?
Napisz: kontakt@zawarstwaabstrakcji.pl

Feedback

Podobał Ci się ten wpis? Bardzo mnie to cieszy. Nie ma większej motywacji niż zadowolony odbiorca. Gdybyś uznał, że treść którą tworzę jest wartościowa byłbym wdzięczny za zostawienie recenzji na Facebooku. Taka recenzja nie tylko zmotywuje mnie do dalszej pracy ale pozwoli również zyskać większy zasięg. Zasięg, który pozwoli mi dotrzeć do większej grupy odbiorców.
Możesz też polubić fanpage, na którym staram się w miarę regularnie publikować krótsze ale nie mniej wartościowe treści.

Akceptuję

Ten serwis używa plików cookies. Więcej o plikach cookies.