Warstwa Abstrakcji - stanowi izolację pomiędzy kodem programisty a zewnętrznymi modułami, pozwala odseparować system od jego zależności przez co czyni go podatnym na zmiany i aktualizacje. Przywiązując system do innej usługi czynimy go słabym.

Modular Monolith

Modular Monolight vs Microservices

Niebieski kwadracik reprezentuje jednostkę deploymentu. Modularny monolit deployowany jest w całości, mikroserwisy osobno. Oto główna różnica między tymi dwoma architekturami wdrożeniowymi.

Modular Monolith PHP - Wprowadzenie

2020-06-30

Od bardzo dawna zbierałem się do poruszenia tego tematu. W tym wpisie postaram się odnieść do podstaw, wrzucę trochę materiałów do poczytania/pooglądania tak aby przygotować bazę pod kolejne wpisy. Jeżeli pod koniec czytania będziesz czuć, że czegoś jeszcze brakuje i nie do końca wiesz czy byłbyś w stanie zaimplementować modularny monolit, nie przejmuj się. To bardzo obszerne zagadnienie, z wieloma szczegółami które wychodzą dopiero w trakcie implementacji lub w czasie migracji do mikroserwisów.

Polecam w ogóle zacząć temat od oglądnięcia tej prezentacji:


Jeżeli po oglądnięciu dalej będziesz miał pytania, szczególnie o aspekty związane z PHP, czytaj dalej.

Tags: modular-monolith

Modular Monolith PHP - Testy

2020-10-12

W modularnym monolicie kluczowa jest izolacja modułów, izolacja zarówno na poziomie kodu, jak i testów. Pierwszy raz implementując monolit z ambicjami na mikroserwisy największą zagwozdką było jak sensownie podejść do testów tak aby w razie ewentualnego wydzielenia nie utknąć z test suitem, którego nie da się ruszyć. W tym celu, podążając za mocną inspiracją Behatem wdrożyliśmy coś, co zostało nazwane Kontekstami.

Tags: modular-monolith

Akceptuję

Ten serwis używa plików cookies. Więcej o plikach cookies.